Како да продадете стан или куќа?

Продажбата на стан или куќа е голем чекор во животот. Затоа е важно за нас да го разбереме целиот процес и да знаеме што да очекуваме. Ако имате реални очекувања и ако имате сигурна агенција за недвижнини, вие сте на добар пат да го продадете вашиот имот лесно и ефикасно. Подготвивме водич за продажба на стан или куќа во која можете да дознаете сè што ви треба за да го поминете целиот процес лесно, брзо и со што е можно помалку стрес.

 

Направете план

 

Пред да започнете со продажба на стан или куќа, треба да направите детален план и да дефинирате рокови. Ако живеете во тој стан и сакате да купите нов стан или куќа, треба да одвоите доволно време да најдете нов дом и да се преселите без стрес.

Но, покрај тоа, важно е да одлучите како сакате да го продадете станот.

Размислете дали сакате да го продадете станот што е можно поскоро, дури и по пониска цена, или сте подготвени да го барате идеалниот купувач подолго време.

 

Изберете начин на кој што планирате да ја извршите продажбата

 

Можете сами да го продадете станот или куќата. Тогаш ќе треба сами да ја соберете документацијата, да го рекламирате имотот, да го промовирате и да најдете купувач. Исто така, ќе ви требаат услуги на адвокат.

На овој начин ќе заштедите пари, но ќе потрошите многу време. Станот можете да го продадете и со помош на агенција за недвижнини, каде агенцијата ќе се погрижи за секој детал и ќе ви помогне да ја реализирате продажбата за рекордно време.

Некои агенции соработуваат со адвокати, така што правната помош ќе ви биде достапна во рамките на самата агенција.

 

Примерете документација

 

Пред да закажеме фотосесија на имотот, ние во нашата агенција го замолуваме сопственикот на имотот да ни ја испрати документацијата.

Документи за сопственост се:

  • Имотен лист
  • Купопродажен договор
  • Договор за подарок
  • Договор за наследување

 

Ние, проверуваме дали недвижноста е заведена во катастарот на недвижнини и кој е регистриран како сопственик.

Потоа бараме правна трага од лицето кое е заведено во катастарот како сопственик. Ако имотот не е регистриран, ќе треба да доставите потврда за легализација.

Повеќе од 80% од купувачите бараат исклучиво регистрирани недвижнини бидејќи банките одобруваат станбени кредити само за регистрирани станови.

Ако има повеќе сопственици на станови, тогаш мора да имате согласност да ги продадете другите сосопственици.

Нашите агенти сигурно ќе ве водат детално во текот на целиот процес, но бидете подготвени да се посветите на подготовката на документацијата.

Ознаки
Сподели ја објавата
Слични Објави
ЗА КУПУВАЧИ

Дали сте во потрага по домот од вашите соништа ?

Дозволете да ви помогнеме и да ви го оствариме сонот.
Сите Недвижности
ИЛИ
ЗА ПРОДАВАЧИ

Вистинското решение за продажба на вашите недвижности.

Контактирајте не, и препуштете ни го тоа задоволсто на нас!
Испрати Понуда
KONTAKT
Имате прашања или ви требаат повеќе информации?
Побарај не.
БЕСПЛАТНА КОНСУЛТАЦИЈА
Закажете бесплатна консултација со нашитe експерти.
Закажи Консултација

ЛОКАЦИЈА

Ул. 120 бр. 1 - Локал 7, 1200
Тетово - Македонија
Пон - Петок: 09:00 - 19:00 
Сабота: 09:00 - 16:00 
Недела: Затворено 
© 2021 Милошевски - Агенција за недвижности. Сите права се задржани.
Designed & Developed by Duos Digital
envelopephone-handsetmap-markermenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram